Dne 19. března se uskutečnila v hotelu Plaza Prague závěrečná konference projektu CO2-SPICER, jenž probíhá od listopadu 2020 a jehož ukončení je naplánováno na 30. dubna 2024. V rámci konference byly prezentovány dosažené výsledky vědeckého výzkumu zaměřeného na ukládání oxidu uhličitého do horninového prostředí rezervoáru ložiska ropy a zemního plynu Zar-3, které se nachází ve fázi ukončování těžby. V rámci projektu byl vyvinut geologický trojrozměrný model a na základě toho byl vytvořen dynamický počítačový model, který simuluje pohyb fluid v hlubokých geologických vrstvách. Byla využita data týkající se geomechanických a geochemických vlastností nádržných i těsnících hornin. Dále byla posouzena rizika spojená s dopady ukládání CO2 na životní prostředí, realizována monitorovací měření a vypracovány scénáře budoucího vývoje činnosti úložiště.
Po skončení současné fáze projektu je plánováno zahájení pilotního experimentu, který umožní uložení superkritického (v podstatě zkapalněného) oxidu uhličitého. Na základě pečlivé analýzy historie těžby a prováděného modelování byla stanovena maximální kapacita úložiště na 70 tisíc tun oxidu uhličitého. Pilotní projekt v lokalitě Zar-3 bude přímo navazovat na projekt CO2-SPICER a poskytne první reálné zkušenosti s procesem ukládání. Záměrem je provést jej v omezeném rozsahu, aby se minimalizovala potenciální rizika spojená s touto činností.
Projekt zahájil Per Øystein Vatne, Chargé d’affaires Norského království a ředitelka Průzkumu a těžby MND, paní Jana Hamršmídová.
Na projektu se kromě České geologické služby podílejí další čtyři partneři ze sféry výzkumu i průmyslu. Tuzemské organizace zastupují MND a.s., Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Geofyzikální ústav AV ČR, v.v.i. Norskou stranu reprezentuje výzkumná instituce NORCE. Projekt je realizován v rámci Programu KAPPA na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, vyhlášeného Technologickou agenturou ČR a je spolufinancován z Norských fondů.